Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

Preusmerjanje prometa namesto vlaganja tožb

12.06.2024 / Michael Gams, CIPRA International
Trajnostno upravljanje prometa namesto populističnih tožb: k temu pozivajo predstavniki CIPRE ob prometni osi čez prelaz Brenner. Švica se spopada s ponovnim povečanjem prometa.
Image caption:
Hrup in izpušni plini pred lastno teraso: to je vsakdanje življenje v številnih gorskih vaseh, kot kaže fotografska kampanja društva Alpske pobude v Wassnu/CH. (c) Luca Rosso, Alpska pobuda

Komisija EU je Italiji odprla pot, da na Sodišču Evropskih skupnosti sproži postopek zaradi avstrijskih prepovedi vožnje po avtocesti Brenner. »Če bo tožba uspešna, tj. če bodo prepovedi vožnje za težka vozila opuščene, bodo padle vse ovire,« se boji Josef Oberhofer, predsednik južnotirolske krovne organizacije za varstvo narave in okolja. »Tožba italijanskega ministra za promet Salvinija predstavlja novo najnižjo točko čezmejnega sodelovanja na področju prometa,« meni Stephan Tischler, predsednik CIPRE Avstrija in načrtovalec prometa na Univerzi v Innsbrucku. »Naloga držav članic EU in Evropske Unije je, da uskladijo železniški promet in v prihodnjih novelah dodatno spodbujajo prehod na druge vrste prometa, s ciljem izkoristiti potencial železnice in zagotoviti večjo preglednost stroškov v skladu s prometnim protokolom,« pojasnjuje Tischler. Francesco Pastorelli, direktor CIPRE Italija, prav tako upa, da bodo »Evropska unija in zadevne države usklajeno sprejele učinkovite ukrepe za zmanjšanje in preusmeritev prometa«. Uwe Roth, generalni direktor CIPRE Nemčija, kritizira poročanje medijev, po katerem naj bi bila vodikova in električna tovorna vozila boljša rešitev: »Dejstvo, da se glede na obstoječe stanje poudarja le druga najučinkovitejša rešitev, je precej presenetljivo. Preobrat v pogonu namesto preobrata v prometu. Popolnoma v interesu avtomobilske industrije.« Železniški promet ni le znatno energetsko učinkovitejši kot tovornjaki, temveč je tudi okoljsko in družbeno skladnejši od cestnega tovornega prometa, npr. glede porabe zemljišč, trdnih delcev in hrupa. »Slednje še posebej velja za alpsko regijo z ozkimi dolinami, česar ne more spremeniti niti elektrifikacija tovornjakov.«

Zaščita pred naraščajočim prometom

Ob začetku poletne sezone na prelazu Gotthard se tudi v Švici oblikuje odporno gibanje. Število tovornjakov, ki potujejo skozi švicarske Alpe, se je od leta 2020 znova povečalo in bo leta 2023 doseglo 916.000, kar je občutno višje od zakonsko določenega največjega števila 650.000. K temu je treba dodati še nezmanjšano rast potniškega in turističnega prometa. Konec maja 2024 je društvo Alpska pobuda v občini Wassen organizirala kampanjo, s katero je želela opozoriti na problem prometa, ki poteka skozi alpske vasi. Društvo, ki obstaja že 30 let, je Zvezni svet z resolucijo pozvalo k zaščiti Alp pred negativnimi učinki prometa, pojasnjuje direktor Alpske pobude Django Betschart: »Po zaslugi Alpske pobude je zaščita alpskega prostora pred negativnimi učinki prometa od leta 1994 zapisana v ustavi. Vendar pa zvezna vlada te naloge še vedno ne izpolnjuje v zadostni meri, kar je razvidno iz naraščajočega prometa. Zaradi tega trpi prebivalstvo.«

 

Viri in dodatne informacije:

https://tirol.orf.at/stories/3257162/ (de), www.ots.at/presseaussendung/OTS_20240515_OTS0156/alpentransit-eu-und-alpenstaaten-sind-gefordert-gemeinsam-ein-nachhaltiges-verkehrsmanagement-umzusetzen (de), www.umwelt.bz.it/aktuelles/presse/dvn-pm-eu-entscheidung-fahrverbote-cs-decisione-ue-divieti-di-circolazione.html (de), www.spiegel.de/auto/lkw-so-steht-es-um-elektro-und-wasserstoffantrieb-a-acb480b6-f9cb-4356-bd55-d2310a73b3a0?giftToken=6a8f59b8-36a8-482f-b5e8-f52548a99560 (de), www.alpeninitiative.ch/mm_mitgliederversammlung-2024/ (de)

shranjeno pod: alpMedia 4/2024, Tranzit, Brenner