Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

Stališče: Inovacije so dobre, še boljša pa je povezanost z lokalno skupnostjo!

28.05.2024 / Paula Duske, CIPRA International Lab
Kot opozarja Paula Duske, vodja projekta Central Mountains pri CIPRA Lab GmbH, je čezmejno sodelovanje na gorskih območjih lahko učinkovito le v sodelovanju z lokalnim prebivalstvom.
Image caption:
Paula Duske je vodja projektov pri CIPRA International Lab. (c) CIPRA International

Gorski turizem se na območju, ki sega od Alp do Karpatov, nenehno povečuje in širi v vedno bolj oddaljene regije. Medtem pa vzpostavitev ustreznih mehanizmov upravljanja zaostaja - kljub številnim pobudam in projektom je čezmejno sodelovanje na gorskih območjih še vedno težko doseči. Za vzpostavitev trajnostnega čezmejnega turizma, s tem pa okrepitev gospodarstva na podeželju in dolgoročno varstvo občutljivih delov narave so nujna tako aktivna prizadevanja kot tudi vztrajnost. Vse to doslej ni povsem uspelo ali pa je bilo doseženo le v omejenem obsegu. Jezik, zakonodaja in kultura sodelujočih držav se med seboj preveč razlikujejo. Da bi tovrstne ovire uspešno premagali, pa so nujni trije elementi: intenzivnejše čezmejno sodelovanje, skupno razumevanje okoliščin ter finančni in človeški viri.

Potrebne vire bi bilo mogoče zbrati s programi sofinanciranja. Kot je pokazala ena od analiz v okviru projekta CIPRE Central Mountains, številni aktualni projekti in pobude te vire že uporabljajo. Težava se kaže v tem, da čas trajanja projekta le redko zadostuje za trajno uveljavitev pobud, poleg tega obstoječi projekti pogosto ne temeljijo drug na drugem in se dopolnjujejo, temveč vsakokrat znova izhajajo iz »inovativnih« pristopov. Poleg tega lokalno prebivalstvo, zlasti mladi, v ta proces ni vedno vključeno.

Tu nastopi projekt Central Mountains: na podlagi participativnih metod se lahko strukture in procesi v okviru že obstoječih pobud okrepijo, s tem pa se vzpostavijo temelji za dolgoročne oblike sodelovanja. S pomočjo skupnih strategij, akcijskih načrtov in pilotnih ukrepov je tako - ne le v Karpatih, temveč tudi v alpskem prostoru - mogoče preskusiti tiste upravne strukture za udejanjanje trajnostnega razvoja, ki jih podpira lokalno prebivalstvo.