Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

  • Odpiranje tal kot za stavo

    Iščemo projekte razbremenitve in odpiranja tal v alpski regiji: CIPRA International junija 2024 razpisuje vsealpski natečaj za občine, civilnodružbene pobude, raziskovalce in podjetja na območju Alp.

    Več…

  • Je uredba o obnovi narave tik pred propadom?

    Svet EU za okolje bi lahko o uredbi o obnovi narave odločal sredi junija 2024, a podpora večine držav članic še ni dosežena kljub jasno izraženi podpori civilne družbe in znanstvenoraziskovalne sfere. Uredbi nasprotujeta tudi dve alpski državi.

    Več…

  • Mednarodno izobraževanje: vključevanje in trajnostni razvoj na gorskih območjih

    Konec maja 2024 se je v švicarskem Wildhausu nekaj več kot 30 zainteresiranih posameznikov iz celotnega alpskega prostora udeležilo mednarodne delavnice v okviru projekta Via Alpina Youth, na kateri so se posvetili in razpravljali raziskovanju potenciala, ki ga lahko imajo izkušnje, pridobljene pri izvajanju dejavnosti v gorskem okolju in naravi, pri delu z mladimi generacijami.

    Več…

  • Podnebna seniorka

    Pia Hollenstein meni, da Švica premalo ukrepa v boju proti vse večjemu tveganju za zdravje, ki ga povzročajo podnebne spremembe. Zato je 73-letnica skupaj z 2.600 rugimi starejšimi podnebnimi aktivisti vložila pritožbo na Evropsko sodišče za človekove pravice – in uspela.

    Več…

  • Alpsko mesto leta 2024 je postal Cuneo

    17. maja 2024 je Cuneo na podelitveni svečanosti prejel naziv Alpsko mesto leta 2024. Posebno pozornost bo piemontsko mesto namenilo razvojnemu povezovanju z okoliškim podeželjem.

    Več…

  • Preusmerjanje prometa namesto vlaganja tožb

    Trajnostno upravljanje prometa namesto populističnih tožb: k temu pozivajo predstavniki CIPRE ob prometni osi čez prelaz Brenner. Švica se spopada s ponovnim povečanjem prometa.

    Več…

  • Podnebne izkušnje iz alpskega prostora

    Kakšne občutke v nas sproža podnebna kriza? Sedem posameznikov iz različnih alpskih regij deli svoje izkušnje in razmišljanja.

    Več…

  • Alpski teden praznuje 20 let!

    Od prvega Alpskega tedna, ki je leta 2004 potekal v Kranjski Gori v Sloveniji, je minilo že dvajset let. Od takrat se je ta dogodek uveljavil kot pomembna platforma za trajnostni razvoj alpskega prostora, ki spodbuja mednarodno izmenjavo izkušenj.

    Več…

  • »Kolektivno razmišljanje pomeni veliko priložnost«

    Če se več pogovarjamo med seboj, ne razmišljamo tako perfekcionistično in se vsem težavam in izzivom ne zoperstavimo sami, se lahko bolje spopadamo tudi s podnebno tesnobo in drugimi psihološkimi učinki podnebne krize, pravi Anna Pribil, okoljska psihologinja in ekološka svetovalka, ki sodeluje v projektu »Psychologists4Future« v Avstriji.

    Več…

  • Gore kot terapija

    Pohodništvo, alpinizem, plezanje: Marco Battain pravi, da gibanje v gorah ne le izboljšuje naše počutje, ampak ima tudi terapevtski učinek. S tako imenovano gorsko terapijo se ukvarja že desetletja.

    Več…